آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که به هنگام رانندگی با خودرو در یک جاده صاف و هموار، به مانعی برسید و با ترمز کردن ناگهانی متوجه لرزش فرمان خودرو خود شوید؟

ممکن است پیش خود فکر کنید که در حال رانندگی بر روی یک گسل زلزله هستید. ولی به احتمال زیاد خودروی شما دارای یک مشکل فنی می باشد. حال سوال این است که “هنگام ترمز چه چیزی باعث لرزش فرمان خودرو می شود؟” جواب های مختلفی وجود دارند که احتمال برخی از آنها بیشتر از بقیه است.

  • شکستگی پایه نگهدارنده موتور
  • خم شدگی رینگ ها
  • اتصالات بد CV یا شل شدن مهره ها

اما هیچ کدام از این احتمالات دلیل بر لرزش فرمان خودرو در لحظه ترمز کردن نمی شوند. این اتفاق اصولا به علت اشکال در سیستم روتورها یا دیسک ترمز اتفاق می افتد.

روتور یا دیسک ترمز چیست؟
سوال خوبیست! روتورها دیسک هایی هستند که هنگام ترمز کردن سبب توقف خودرو می شوند. آنها مهمترین دلایلی هستند که هنگام ترمز ، فرمان خودرو به لرزه می افتد که نیاز هست ببینیم روتورها یا دیسک ترمزها چطور کار می کنند.

آنها از جنس فلز هستند و کیفیت کار آنها بسته به نوع و مدل ساخت آنها و خودرو بستگی دارد. هنگامی که ترمز می کنید، روتورها به یک صفحه لنت صاف و یکپارچه برخورد کرده که سبب افزایش گرمای شدید شده (ناشی از اصطکاک بین رتورها و لنت ها) تا خودرو به آرامی توقف کند. با تکرار مدام ترمز کردن، آنها در طول زمان نازک می شوند یا در بعضی از نقاط تاب برمی دارند. وقتی که لنت های ترمز در سرعت های بالا با روتورهای مشکل دار درگیر می شوند، لرزش های حاصل از نا همواری ها را به فرمان منتقل می کنند و باعث لرزش فرمان خودرو می شوند.

راه حل های جلوگیری از لرزش فرمان خودرو هنگام ترمز کردن
اولین گام برای حل مشکل لرزش فرمان هنگام ترمز کردن، پیدا کردن علت لرزش است. همانطور که ذکر شد، علت اصلی لرزش فرمان مربوط به اشکال در روتورها است. حالات دیگری هم برای لرزش فرمان از جمله لرزش فرمان به صورت طولانی مدت است که تنها در ترمز کردن حاصل نمی شود. در این حالات عوامل دیگری در لرزش فرمان دخیل اند. در اینجا ما بیشتر بر روی مشکلات موجود در روتور و راه حل های آن تمرکز می کنیم.

یکی از علت های احتمالی در لرزش فرمان خودرو، سفت کردن نا همگون روتورهاست. در این مورد به یک مکانیک ماهر نیاز دارید که بداند چگونه به صورت ستاره ای روتور را سفت کند تا گشتاور (تورک) همگون بر روی روتور اعمال شود. این یک مورد اصلی است که هر مکانیک زبده ای باید بتواند از عهده آن برآید. علاوه بر این مکانیک ها وسیله مخصوص اندازه گیری گشتاور را نیز دارند. به یاد داشته باشید که هر خودرو دارای میزان گشتاور مورد نیاز مشخصی برای سفت کردن روتور است که میزان آن معمولا بر روی روتور حک شده است.

در بیشتر مواقع، این لرزش های فرمان که ناشی از تاب برداشتن روتور،توسط مکانیک خودرو با یک آزمایش ساده مشخص می شود. مکانیک با دست خود صفحه ترمز را می چرخاند تا این نواقص را احساس کند. صفحه ترمز زمانی خوب کار می کند که آزادانه و یک دور کامل بچرخد بدون هیچ گونه ضربه یا تکان های شدید در آن محدوده. اگر خودتان یا مکانیک متوجه مشکل شدید در صفحه ترمز شدید احتمالا ایراد از صفحه ترمز است.

برای اینکه دقیقتر تشخیص داده شود مکانیک باید روتورها را بردارد و با ریزسنج یا میکرومتر اندازه گیری کند. نقاط زبر یا قسمتهایی که بیشتر سابیده شده اند اگر لازم باشد باید تراشکاری شود. در تراشکاری روتورها، یک لایه بسیار نازک از سطح روتور برداشته میشود تا دوباره سطح صاف شود. با این حال ممکن است این تاکتیک بهترین شرط یا گزینه نباشد.

هر چه بیشتر لایه فلزی برداشته شود صفحه ترمز به تاب برداشتن بیشتر حساس می شود و احتمالا دوباره این مشکل بروز می کند. در بیشتر موارد باید صفحه ترمز را تعویض کرد.

اگر مکانیک تشخیص داد که مشکل لرزش فرمان از روتور است، اگر می خواهید بدانید که این مشکل تا چه حد جدی است، مطلب را در ادامه بخوانید.

آیا رانندگی با خودرویی که فرمانش هنگام ترمز کردن به لرزه می افتد، ایمن است؟
اگر فرمان خودروتان هنگام ترمز کردن به لرزش افتاد به احتمال زیاد کارتان به زودی به مکانیکی خواهد کشید. این که چقدر زود نیاز دارد بستگی به علت لرزش فرمان خودرو است. به عنوان مثال، اگر این مشکل به علت سفت بستن روتور باشد می توانید برای ماه ها یا سال ها آن را نادیده بگیرید. اما اگر علت لرزش به سبب شل شدن پیچ مهره ها در سیستم ترمز باشد، این می تواند خطرناک باشد و اینکه می تواند هزینه تعمیر را بالا ببرد. در این حالت ارتعاشات زیاد باعث نابودی تمام سیستم های ترمز اعم از کالیپرها، پیچ مهره ها، لنت های ترمز و … می گردد و در نتیجه هزینه تعمیر را چند برابر می کند.

از دلایلی که باید سفت بسته شدن روتور را جدی گرفت این است که به علت لرزش در زمان ترمز باعث عدم تعادل شوند و ما را با خطر مواجه کنند.

در هر صورت، رانندگی در این شرایط در مدت کوتاه مشکلی ایجاد نمی کند ولی در طولانی مدت درست نیست. این مشکل سبب آسیب جدی و جبران ناپذیر به سیستم ترمز وارد شده و سبب افزایش هزینه های تعمیرات آنها در طولانی مدت می شود. بهترین روش، حل مشکل در اسرع وقت است. پس، قبل از اینکه با این لرزش فرمان بزنید به جاده، از مکانیک مورد اعتمادتان بخواهید به روتورها یا صفحه های ترمز نگاهی بیاندازد که این خود باعث کم شدن هزینه ها و بالا رفتن ایمنی خود و سرنشینان خواهد شد.